Akfen’den 500 milyon dolarlık temiz enerji yatırımı

Çağrı DEVELİOĞLU

Akfen Yenilebilir Enerji’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan güneş, su ve rüzgar enerjisi ürettiğini vurgulayan Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, şirketin hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Güngör, 2025 yılı sonuna kadar güç kapasitesini yaklaşık bin 200 MW’a çıkarmayı amaçladıklarını belirtirken bu hedef doğrultusunda, RES, GES ve HES alanlarında toplamda 500 milyon dolarlık temiz enerji yatırımı gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Güngör ayrıca, şirketin 12 HES, 35 GES ve 6 RES projesiyle toplamda 700 MW’lık kurulu güce ulaştığını ifade etti. Dünya genelinde hızla artan yenilenebilir enerji trendine dikkat çeken Güngör, Akfen’in Türkiye’de bu alanda öncü olduğunu ve liderliğini sürdürmeye kararlı olduğunu belirtti.

ÜÇ YENİ GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ BAŞLADI

Geleceğe yönelik yatırım atağını sürdüren şirket, 2023 yılında gerçekleştirilen halka arz sonrasında 3 yeni güneş enerjisi projesine başladı. Bu projelerle Osmaniye ve Çanakkale’de toplamda 66 MW’lık bir güç artışı hedefleniyor. Ayrıca, Çanakkale’de hayata geçirilecek olan hatıra ormanı projesiyle bölgedeki orman alanlarının artacağı ve doğal yaşamın korunmasına önemli bir katkı sağlanacağı belirtiliyor.

Çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma odaklı çalışmalarıyla dikkat çeken Akfen Yenilenebilir Enerji, karbon kredi satışlarıyla Türkiye’ye 11.8 milyon dolarlık bir ekonomik değer kazandırdı. Güngör, bu alandaki başarılarının daha da artacağını öngördüklerini ifade etti.

100. YIL ANISINA HATIRA ORMANI

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin doğal mirasına önemli bir katkı sağlamak adına büyük bir adım attı. Şirket, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını anısına Çanakkale’de devasa bir hatıra ormanı oluşturmak için harekete geçti. Bu özel projede, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin tüm şirketleri bir araya gelerek “Akfen 100. Yıl Hatıra Ormanı”nın ilk fidanlarını toprakla buluşturdu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x